Frugal Tip: Beware When Buying in Bulk!

Corey —  October 23, 2009 — Leave a comment

Fresh tomato sauce by merci on Flickr       I stopped by the grocery store one day while I was in town. I needed to pick up some milk and a few other things. I wanted to get some more tomato sauce to keep my supply well-stocked since I just used some in a recipe for Beef Curry a week earlier.

       I generally go straight for the generic brand (Shurfine in this area), but there were a couple sales on the bigger cans of tomato sauce. The sale wasn’t on a well-known name brand, but it wasn’t a store or generic brand either. This 29 ounce can of tomato sauce was “on sale” for $1.50. The generic brand (Shurfine) 29 ounce can was $1.19. Not much of a sale if you ask me.

       I was about to grab the big can of generic brand tomato sauce when I saw the smaller cans on the shelf above. These cans were 15 ounces and they cost $0.59 each. Quick math tells you the small cans are a better deal. I can get two small cans (30 ounces) for a total of $1.18, or I can get one big can (29 ounces) for $1.19. So I can choose to pay 3.9¢/ounce or 4.1¢/ounce for the same product. Which size do you think I bought?

       Now, it might not seem like a big deal, and in this case it wasn’t really. (OK, I only saved a penny!) But if you watch for this kind of thing over the course of your entire grocery trip, you can save quite a bit of money. Do it every time you shop for groceries and you can significantly reduce your food bill for the year.

       So don’t grab the bigger can, carton, bag, or box because you think it’s a better value. Check the numbers first. It really doesn’t take long if you have a calculator (and most of us do if we carry a cell phone). And don’t automatically grab the smaller size either. It can pay to buy in bulk and store what you don’t need. Just make sure it really is a good deal before you throw it in your cart.

Frugal Tip: Check the price per unit to decide between buying in bulk or buying a smaller size.

       To find the price per unit, divide the total price by the total number of units for the item you’re considering. In the case above, I divided 118¢ by 30 ounces to get 3.9¢/ounce on the smaller cans. Remember: total price / total units = price per unit

Corey

Posts

Corey is currently pursuing a Master of Arts degree in religion. While he enjoys learning and writing about Christianity, another one of his new passions is writing about personal finances in order to help others make wise decisions with their money.

No Comments

Be the first to start the conversation.

Leave a Reply

Text formatting is available via select HTML. <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*